Drobečková navigace

Obec Beňov > Česko - Polská spolupráce

Česko-Polská spolupráce

                                        Fotogalerie česko-polská spolupráce

Na poli mezinárodní spolupráce obec Beňov udržuje trvalé dnes již více jak 19-ti leté kontakty v Polské republice s Gminou Tworóg

Erb Gminy Tworóg

Urząd Gminy Tworóg
ul. Zamkowa 16
42-690 Tworóg
tel.  (32) 285-74-93, (32) 285-73-13 fax. (32) 285-74-14

email : tworog@poczta.wp.pl ,  http :  http://www.tworog.pl/


Rok 1996

Začátky spolupráce se událi přes fotbalový klub FC Beňov, kdy tehdejší prezident Ladislav Dvořák po jednáních s fotbalisty a výborem FC Beňov v rámci zvyšování výkonnosti a profesionality fotbalistů kteří se chtěli utkat a změřit silý s fotbalovými celky mimo Českou republiku. V tu dobu Ladislav Dvořák oslovil svého přítele profesora RNDr. Jaroslava Svrčka CSc. na Přírovědecké fakultě v Olomouci. Ten požádal v Polské republice v Gmině Kalety svého přítele Dr. Josefa Kalinowského, se kterým se setkával při pořádání mezinárodních matematických soutěží pro studenty a žáky v rámci spolupráce mezi evropskými  Vysokými školami, zda by nesehnal parnera, se kterým by mohli fotbalisté FC Beňov hrát kopanou a přátelsky se nadále setkávat.

A tak se stalo, že po společných jednáních v  roce 1996  v Polské republice pana Dr Josefa Kalinovského s wótem gminy Tworóg Mgr. Andrzejem Eclerem a prezidentem LKS Orzel Koty Engelbergem Krokem se dohodlo přátelské utkání. Do Polské republiky přijeli v dubnu 1996  RNDr.Jaroslav Švrček se zástupci obce Beňov v čele se starostou obce Beňov Josefem Stojanem, dále fotbalisté FC Beňov v čele s prezidentem Ladislavem Dořákem. V Obci Koty se střetli se v přátelském fotbalovém utkání s LKS Orzel Koty a  den poté pak v městečku Tworóg v dalším utkání s celkem FC Tworóg.

Tato počáteční spolupráce Obce Beňov z České republiky a gminy Tworóg z Polské republiky pokračovala v dalších letech v každoroční setkávání a přátelská fotbalová utkání obou spřátelených obcí.

Spolupráce přerostla lety v osobní přátelství představitelů a zástupců obou stran a pokračuje i nadále v zapojení nejen fotbalistů FC Beňov ale i členů Českého rybářského svazu - občanů obce Beňov, Sboru dobrovolných hasičů Beňov, Tělocvičné jednoty Sokol  Beňov, Českého zahrádkářského svazu ZO Beňov, Mysliveckého sdružení Beňov-Prusy a dětí ze Základní a Mateřské školy  Beňov.

28. 8. 2004 Polská republika Gmina Tworóg, město Tworógsmlouva o partnerství-polsky

Na základě techto každoročních a předešlých setkávání a vzájemné spolupráce podepsal Wójt Gminy Tworóg Andrzej Ecler se starostou  obce Beňov Josefem Stojanem  listinu " Akt " o navázání kontaktů mezi gminou Beňov  z České republiky a gminou Tworóg z Polské republiky kterou zde příkládáme na fotografii.

 

30. 9. 2007  slavnostně podepsáno další pokračování Česko – Polská spolupráce

smlouva o partnerství-českyV neděli 30.9.2007 se uskutečnila mše svatá v kostele sv. Františka z Assisi v Beňově, kterou celebroval arcibiskup Olomoucký Jan Graubner k významnému výročí 150.let vysvěcení kostela Sv. Františka z Assisi. Zde u  památníku  našeho slavného rodáka A. C. Stojana byla slavnostně podepsána Česko – Polská spolupráce se zástupci z polské gminy Tworóg po již více jak 12-ti leté spolupráci. Zde byla podepsána opětná smlouva o vzájemné spolupráci, za Gminu Tworóg podepsal wójt Gminy Eugeniusz Gwožď a za obec Beňov starosta Ivo Pitner. Společného setkání se zde zůčastnila polská delegace v čele s zástupcem wójta Gminy Teodorem Dramskim a také i s přednostou okresu Tarnowskie Góry Josefem Korpakem. Jak to dále historicky probílalo a probíhá i dnes, Vás budeme na těchto stránkách nadále informovat a přikládat zde historická fakta a události, které se udály ze společných setkáních v Polské republice a i v České republice v obci Beňov.

Rok 2013 - Gminné dožínky v obci Šwiniowice

Gminné dožínky ve Šwiniowicach7-8.9.2013 - Na pozvání wójta Gminy Tworóg Eugeniusza Gwožďa, navštívila delegace z obce Beňov Polskou republiku. V sobotu proběhly oslavy 125. let založení Straže požarnej ve Šviniowiciach s otevřením rekonstruované obecní malé pekárny z roku 1900 s tradičními ukázkami pečení chleba,  předání ocenění dobrovolným hasičům sdružených pod Gminou Tworóg s večení taneční zábavou. V neděli jsme v dopoledních hodinách shlédli v městě  Tarnowskie Góry slavnostní průvod k oslavám kopáčů stříbra, které se zde v minulosti těžilo "GWARKI 2013". V něděli tradiční "Gminné dožínky" s průvodem ke kapli ve Šwiniowiciach se mší svatou a kulturním programen na fotbalovém hřišti. V pondělí proběhla návštěva poutního místa Czestochowé s prohlídkou kostelů a okolí s večerním návratem domů.

Oslavy hasičů a Gminné dožínky ve Šwiniowicích  Oslavy kopáčů stříbra v Tarnowských Górach 

Návštěva poutního místa Częstochowa

Beňovské hody 2013

 5-6.10.2013 - O tomto víkendu se konaly v Beňově hodové oslavy. Ty byly zahájeny  sobotním Přátelé z Gminy Tworógodpolednem za sokolovnou bohatým programem. Dobrovolným hasičům obce Beňov bylo zastupitelstvem obce předáno do užívání hasičské auto Ford Tranzit. Z rukou starosty bylo uděleno zástupcům SDH ocenění za významnou spolupráci s obecním úřadem při odstraňování škod po povodních a přívalových deštích a za ochranu majetku a bezpečnost občanů obce. Beňovský pan farář  Bedřich Horák vysvětil hasičské auto a také sochu sv. Floriána, patrona hasičů, která je uložena v opravené kapličce na okraji obce. V programu vystoupili mladší a starší hasiči SDH Dřevohostice s ukázkou požárního útoku, dále návštěvníci mohli zhlédnout  ukázku záchranné lezecké činnosti SDH Tovačov, nebo ukázku záchrany lidského života z převráceného auta, kterou předvedl SDH Radslavice a ukázku zásahu hašení hořícího auta, předvedl SDH Újezdec.
Samostný bod programu bylo vystoupení dětí z mateřské školky a také i dětí ze Základní školy v Beňově. K odpolední pohodě a poslechu hrál pan Tellinger z Dřevohostic. Skupina ROKY z Dluhonic zakončila závěr sobotního hodového dne taneční zábavou v sále sokolovny. Hodových oslav se také zúčastnili naši partneři z Polské republiky z gminy Tworóg  v čele se zastupcem wojta gminy Klaudiuszem Wiederem. Navštívili  výstavu u zahrádkářů, prohlédli si naši základní školu, zúčastnili se mše svaté v kostele sv. Františka a také i fotbalového nedělního utkání FC Beňov-Slatinice, kde naši borci zvítězili 5 : 3.    Foto - Beňovské hody 2013  Výstava u zahrádkářů

 

Oslava 20-letého výročí na Gminných dožínkách v Tworógu

Dožínky 2016 v Tworógu.jpg27-28.8.2016 -  Oslava výročí 20.let česko-polské spolupráce mezi obcí Beňov a Gminou Tworóg se uskutečnila v sobotu 27.8.2016 zahájením programu ve 12.00 hodin  na prostranství za úřadem Gminy Tworóg s finálem VII.Tarnogorského Integračního  Rajdu Roweroveho osób Neiselnospravnych. V 16.00 hodin vystoupil folklorní soubor HANÁ z Přerova s cimbálovou  muzikou HANÁCKÁ MOZEKA z Litovle. Následovalo vzájemné ocenění  občanů obce Beňov a gminy Twóróg, předání drobných předmětů k tomuto výročí. V neděli 28.8.2016 pokračoval  program DOŽÍNKOVÝCH OSLAV od 13.00 hodin,  mší svatou za živé i zemřelé rolníky Gminy Tworóg,dále průvodem městečka Tworó. Oficiálně zahájil s proslovem wójt Gminy Tworóg Eugeniuzs Gwóžď. Následovaly proslovy přítomných pozvaných hostů,  koncert OPS Tworóg, vystoupení  souboru HANÁ, koncert duetu Beata Markowska a Marian Chrobek a na závěr následovala diskotéka. Děkujeme všem, kteří se na těchto společných oslavách podíleli především sponzorům - Karlovarkým minerálním vodám, a.s. ,  Pivovaru ZUBR, a.s. Přerov, Č.O.B. Slévárně barevných kovů, s.r.o., spolkům a neziskovým organizacím a zástupcům obce a občanům Beňova a těšíme se na další spolupráci.  Dozinky_v_Polsku-Tworog   Odkaz na fotky z Polského tisku

 

 

Vyhledat v textu

21. 1. Běla

Zítra: Slavomír

Oznámení - Aktuality


 

Mapový portál

logo.png

Geomorava-obec-146x72.jpg

Povodňový plán obce


DSC00481.JPG

Občanská společnost DSI, o.s.

http://www.dsibenov.cz/

hudební skupina TCHOŘI

www.tchori.com

Návštěvnost stránek

306300