Vesnice se nachází při průběžné komunikaci přetínající údolí, jímž protéká bezejmenný levobřežní přítok řeky Moštěnky, asi 4,5 km jihovýchodně od Přerova.
Od svých počátků, byla v majetku domácích vladyků, existovala údajně již v r. 1130. První podložené zprávy pocházejí však z počátku 14.století, kdy je připomínán jistý Nahrad “de Binon“ (1318 a 1322).
Až do konce 15. století se v držbě Beňova střídali příslušníci drobné okolní šlechty.
V r. 1491 jej coby sirotčí statek koupil přerovský pán Vilém z Pernštejna (týž již o deset let dříve, co by poručník statku po zemřelém panoši Václavovi Sulovském z Třebule, propůjčil beňovským tehdy významné právo odúmrtě).
V této souvislosti se také poprvé a naposledy dovídáme o beňovské tvrzi. (Beňov se stal součástí přerovského panství a tento stav se do r.1848 už nezměnil.
V Benově dnes nenajdeme významnějších historických památek, kostel sv. Františka Serafínského byl vybudován v letech 1853 - 54.
V této souvislosti nutno vzpomenout významného beňovského rodáka, někdejšího Olomouckého arcibiskupa Th.Dr.Antonína Cyrila Stojana, narozeného zde 22.5.1851 (zemřel 29.9.1923).
Za vlády hraběte Leopolda Windischgrátze (asi 1695 - 1732) vznikl nejstarší obecní typář Beňova, užívaný ještě v r. 1820. V jeho pečetním poli vidíme beránka Božího v typické podobě, přidržujícího praporec s křížem. Figura je položena do španělského štítu, obklopeného palmovými ratolestmi, nad štítem je umístěn letopočet 1710, opis majuskulou (PECZET .DIEDINY. BEYNIOWA (MZA Brno-prac. Kunštát f-D7, sign.P/354). Protože znamení na beňovské obecní pečeti naleží k těm nejběžnějším, bylo upuštěno od jeho prostého převzetí - k tvorbě návrhů nových obecních symbolů Beňova tak mohlo být využito výše uvedených informací.
V prvním návrhu najdeme spojení erbovní figury významných majitelů Beňova v době feudalismu - pánů z Pernštejna (propůjčení práva odúmrtě v r.1481 Vilémem z Pernštejna) s motivem kříže (narážka na symboliku obecní pečetě). Druhý návrh je doplněn o motiv lidské dlaně se stigmatem (připomínka sv. Františka Serafínského, patrona Beňovského kostela, který bývá často zobrazován se zřetelnými stigmaty na rukou ) a erbovními barvami hrabat Windischgratzů, za jejichž vlády byl vyhotoven beňovský obecní typář (červená a stříbrná z jejich rodového erbu). Z předkládaných návrhů znaku vychází i zjednodušené návrhy praporu obce, vytvořené v souladu se zásadami a zvyklostmi současné české vexilologické tvorby.
Miroslav J.V.Pavlů, heraldik
Polcený štít pod modrou hlavou se zlatým heroltským křížem. V pravém poli půl černé zubří hlavy se zlatým rohem a houžví a červeným jazykem, vlevém stříbrnočerveně děleném poli pravá ruka přirozené barvy s červeným stigmatem na dlani.
List tvoří modrý žerďový pruh široký jednu polovinu délky listu a dva vodorovné pruhy bílý a červený. V modrém pruhu půl žlutého středového kříže s rameny širokými jednu sedminu listu a půl černé zubří hlavy se žlutou zbrojí. Houžví a červeným jazykem, přiléhající k vlajícímu okraji modrého pruhu. Poměr šířky k vlajce listu je 2 : 3.
Průměr 30mm. V pečetním poli štít, v něm beránek s korouhví kráčející vpravo, kolem šítu dva palmové listy, nad ním letopočet 1710. Opis mezi perkovcem a linkou - majuskola.
PECZET DIEDINY BEYNIOWA V 2.pol. 19. století byla používána razítka se stejným četním znamením s letopočtem 1863 a 1883.
Pondělí a středa:
8:00 - 17:00
IČO: 00636126
ID datové schránky: isib456