Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Informace > Rodáci > Arcibiskup A.C.Stojan > Stojanov na Velehradě - poutní a exerciční dům

Stojanov na Velehradě - poutní a exerciční dům

 

www.stojanov.cz

Z pamětní listiny zakladatele Stojanova ThDr. A.C.Stojana 

" Tento dům má poskytovat duchovní samotu a v ní účastníci mají docházet duchovní obnovy a duchovního obrodu."

Vznik

 

 V roce 1913 na návrh Dr. Antonína Cyrila Stojana si Družstvo Velehrad dalo za úkol postavit velký poutní a exerciční dům. Cyrilometodějské Družstvo Velehrad, které si vzalo na sebe vybudování Stojanova zakoupilo v únoru 1922 rozsáhlou a pevnou budovu, pivovaru, postavenou od cisterciáků v roce 1733 včetně celého souboru budov i se zahradami , pastvinami, sklepy. Plány na přebudování pivovaru zhotovili stavitelé Boh. Vodička a Jos. Juránek( nástupci firmy Palát v Olomouci), kteří také stavbu prováděli. Se stavbou se začalo v květnu 1922. Koncem července 1924 byl Stojanov do té míry hotov, že ve svých nově upravených místnostech mohl již uvítat hosty IV. unionistického kongresu z různých končin Evropy./ např. Anglie, Francie, Belgie,Španělska, Itálie, Bulharska, Rumunska, Německa, Řecka, Ruska, aj./ .

Stojanem vedené a organizované unionistické hnutí mělo mezinárodní charakter, což se potvrdilo i po jeho smrti. V mnoha směrech vystupoval jako průkopník( dialog. kongresy apod.) Je třeba litovat, že 2. světová válka a situace jež po ní vznikla, přerušila kontinuitu jeho započatého díla.

Popis

Stojanov se nachází v centru obce Velehrad. Hlavní vchod je v průčelí. Předkaple ním na osmi sloupech spočívá velký balkon s kamennou balustrádou. Dubové, dvoukřídlé dveře s půlkruhovým světlíkem vedou do vestibulu. Po žulových schodech s hlazeným čelem, z frydberských skal se vstoupí do vlastního vestibulu, kde ve výklenku proti schodům je poprsí arcibiskupa Stojana z karrarského mramoru, od sochaře J. Hladíka z Olomouce. V přízemí se nachází jídelna pro 200 osob. Bývalé humno pivovaru je přestavěno v krásnou klenutou místnost se třemi masivními sloupy, jejichž stěny jsou obloženy modřínovým dřevem. V přízemí je kuchyně, přednáškový sál pro 60 osob. Z vestibulu se vystupuje dvojitými schody, uprostřed nichž je výstup na balkon. V 1. poschodí je kaple, ve 2. a 3. poschodí jsou přednáškové sály pro 45 osob. Kapacita domu je 120 míst v jedno a dvou lůžkových pokojích.   Poutní a exerciční dům Stojanov byl po roce 1948 změněn na ústav sociální péče o mládež. Po opravách a rekonstrukci od roku 1992 slouží nejen jako poutní a exerciční dům, ale je to místo setkávání různých hnutí seminářů např. institut pro občanské společnosti, semináře seniorů apod. Tak se zde setkává mládež na celostátních setkáních např. od roku 1992 je založena i tradice “ Studentských Velehradů “ - setkání vysokoškoláků z akademických obcí naší republiky, s hlavním smyslem vzájemného poznání a obohacení. Dále se pravidelně setkávají bohoslovci “ Východní Evropy “ apod. Stojanov je a zůstane památným tímjídelna, že je to první exerciční a poutní dům u nás. Jeho jméno připomíná zakladatele domu ThDr. Antonína Cyrila Stojana ( l851 –1923 ). Kněz, veřejně činný, poslanec v říšském i zemském sněmu, poslanec, poté senátor v parlamentě Československé republiky. Olomoucký arcibiskup v letech 1921 – 1923, důstojný nástupce sv.Metoděje na stolci moravském. Svolavatel unionistických kongresů na Velehradě.